Aktualności
14 grudnia w warszawskim Klubie Księgarza odbyło się spotkanie pt. W kręgu „Toposu”, które było jednocześnie uroczystą premierą nowego numeru pisma i dołączonego do niego tomu poetyckiego „Wiersze rzymskie” Janusza Kotańskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Książki i redakcję „Toposu”.
W spotkaniu wzięli udział redaktorzy „Toposu” – Krzysztof Kuczkowski i Tadeusz Dąbrowski, autor książki dołączonej do nowego numeru pisma – Janusz Kotański, a także ksiądz i poeta Jan Sochoń, który opowiedział o jego odczytaniu „Wierszy rzymskich”. Spotkanie poprowadził dziennikarz radiowy Jakub Kukla. Wiersze Janusza Kotańskiego, oprócz samego autora, odczytał aktor Mirosław Guzowski. Wśród gości zgromadzonych w Klubie Księgarza znaleźli się m.in. Marek Jurek, Jan Parys i Zbigniew Kras – kapelan Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia publiczności „Toposu” i – przede wszystkim – nowego numeru pisma. Redaktorzy polecali najciekawsze według nich materiały, które można w nim przeczytać, m.in. esej „Idea wolności w liryce Adama Mickiewicza i w twórczości Cypriana Kamila Norwida” Kazimierza Świegockiego, w także kolejny esej z serii Mirosława Dzienia poświęconej pandemii COVID-19 zatytułowany „O smoku chcącym pożreć Dziecko. Czternasty esej o zagładzie Świata”. Tadeusz Dąbrowski opowiedział także o wywiadzie z niemieckim poetą i przyjacielem Zbigniewa Herberta – Michaelem Krügerem. Rozmowie opublikowanej w najnowszym numerze „Toposu” towarzyszą wiersze Krügera w przekładzie Dąbrowskiego.
Druga część spotkania była poświęcona „Wierszom rzymskim” Janusza Kotańskiego. Autor jest nie tylko poetą, ale także historykiem, dyplomatą i publicystą, a także Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Maltański w latach 2016-2022 (co oznacza także m.in. to, że „Wiersze rzymskie” rzeczywiście zostały napisane w Rzymie).
Część spotkania poświęcona poezji Kotańskiego rozpoczęła się od kilku słów ks. Jana Sochonia na temat jego lektury „Wierszy rzymskich”. Poeta zestawiał wiersze Kotańskiego z tradycją polskich romantyków i tego, w jaki sposób widzieli oni Rzym – szczególnie jako symbol. Następnie wiersze zawarte w tomie odczytał zaproszony na spotkanie aktor Mirosław Guzowski, a po nim – sam autor. Na koniec kilka słów o jego lekturze tomu powiedział Tadeusz Dąbrowski.
Po spotkaniu goście mogli wspólnie napić się wina, spróbować przekąsek, a także nabyć najnowszy numer „Toposu” wraz z „Wierszami rzymskimi”.
Przypominamy, że w kwietniu Instytut Książki przejął od Towarzystwa Przyjaciół Sopotu wydawanie „Toposu”, który pozostaje jednym z najbardziej zasłużonych czasopism literackich w Polsce. Po przejęciu dwumiesięcznika przez IK redaktorem naczelnym pisma pozostał jego twórca Krzysztof Kuczkowski.